Lupa

Iskanje po repozitoriju Pomoč

A- | A+ | Natisni
Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Breme kajenja v Zasavju in odnos prebivalcev Zasavja do kajenja
Helena Koprivnikar, Lijana Zaletel-Kragelj, 2009, izvirni znanstveni članek

Opis: Namen: Že dolga leta nepreverjeno velja, da je kajenje med prebivalci Zasavja zelo razširjeno, morda celo najbolj med vsemi območji Slovenije. V raziskavi smo želeli prikazati kadilske navade odraslih prebivalcev Zasavja v primerjaviz ostalim zdravstvenim območjem Ljubljana oziroma ostalo Slovenijo.Metode: Podatke smo pridobili iz nacionalne raziskave "Dejavniki tveganja za nenalezljive bolezni pri odraslih prebivalcih Slovenije 2001", v katero je bilo vključenih 15.379 odraslih, starih 25 ? 64 let. Za analizo je bilo primernih 9.043 vprašalnikov. Kadilske navade in izpostavljenosti tobačnemu dimu smo analizirali z univariatnimi in multivariatnimi statističnimi metodami. Rezultati: Odstotek trenutnih kadilcev se pri anketirancih iz Zasavja (29,0 %) ni statistično značilno razlikoval od kadilskega vedenja anketirancev ostalega zdravstvenega območja Ljubljana (24,1%; p=0,235) oziroma Slovenije (23,6 %; p=0,089). Statistično značilne razlike so bile pri kajenju v bivalnih prostorih tako med Zasavjem (37,1 %) in ostalim zdravstvenim območjem Ljubljana (29,6 %; p=0,022), kot tudi med Zasavjem in ostalo Slovenijo (30,3 %; p=0,033), vendar pa ta razlika po standardizaciji na izobrazbo in strukturo bivalnih skupnosti ni bila več statistično značilna (pZasavje vs zdravstveno območje Ljubljana=0,329 oziroma pZasavje vs Slovenija=0,273). Zaključki: Razlika v izobrazbeni strukturi med Zasavjem, ostalim zdravstvenim območjem Ljubljana oziroma ostalo Slovenijo je morda lahko osnova za slabše poznavanje škodljivosti pasivnega kajenja in razlike v stališčih in vedenju v povezavi s pasivnim kajenjem med prebivalci Zasavja. Ta informacija je pomembna za načrtovanje dejavnosti na področju krepitve zdravja na tem območju na področju zmanjševanja bremena pasivnega kajenja.
Ključne besede: kajenje, izpostavljenost tobačnemu dimu, Zasavje
Objavljeno v RUP: 15.10.2013; Ogledov: 3821; Prenosov: 33
URL Povezava na celotno besedilo

2.
Prof. dr. Dražigost Pokorn (1941-2009)
Marjan Bilban, Cirila Hlastan-Ribič, Ivan Eržen, Lijana Zaletel-Kragelj, 2009, drugi sestavni deli

Ključne besede: biografije, nekrologi
Objavljeno v RUP: 15.10.2013; Ogledov: 4020; Prenosov: 57
URL Povezava na celotno besedilo

3.
Dražen Gorjanski / Je li hrvatski zdravstveni sustav - sustav?
Lijana Zaletel-Kragelj, 2009, drugi sestavni deli

Objavljeno v RUP: 15.10.2013; Ogledov: 3294; Prenosov: 36
URL Povezava na celotno besedilo

4.
Javnozdravstveni vidiki preprečevanja napak nevralne cevi s folno kislino
Jerneja Farkaš-Lainščak, Živa Novak-Antolič, Cirila Hlastan-Ribič, Lijana Zaletel-Kragelj, 2009, pregledni znanstveni članek

Opis: Napake nevralne cevi so heterogena in kompleksna skupina napak centralnega živčnega sistema. Z uživanjem zadostnih odmerkov folne kisline pred zanositvijo in med nosečnostjo lahko preprečimo 60-70 % primarnih in 72 % ponovnih napak nevralne cevi. Za učinkovito zmanjšanje pogostosti napak nevralne cevi so potrebne sočasne dejavnosti na vseh ravneh preventive. Lahko spodbujamo zdravo prehranjevanje, spodbujamo uživanje vitaminskih dodatkov s folno kislino, dodajanje folne kisline nekaterim živilom, zgodnje odkrivanje in zdravljenje. Dodajanje folne kisline nekaterim živilom se je izkazalo tudi kot potencialno koristen ukrep pri preprečevanju nekaterih oblik kroničnih nenalezljivih bolezni, vendar ostajajo pri tem nekatere nerešene strokovne in etične dileme.
Ključne besede: folna kislina, napaka nevralne cevi, preprečevanje
Objavljeno v RUP: 15.10.2013; Ogledov: 5020; Prenosov: 82
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.02 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici