Lupa

Iskanje po repozitoriju Pomoč

A- | A+ | Natisni
Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Izpod krivoverskega peresa : slovenska književnost 16. stoletja in njen evropski kontekst
Jonatan Vinkler, 2020, znanstvena monografija

Opis: V prvem poglavju je izpisan historiografski narativ o spremembah pojavnosti (in narativa o) Martina Luthra v zgodovinskih virih od njegove smrti do 20. stoletja z mogočo perspektivo, da je takšen metodološki pristop lahko tvoren tudi pri morebitnem pisanju nove znanstvene biografije o Primožu Trubarju. Drugo poglavje je kulturnozgodovinska študija koncepta prevajanja (translatio) od srednjega veka do 16. stoletja, in sicer s posebnim poudarkom na pristopu, ki ga je imel pri prestavljanju tujejzičnih besedil v slovenščino Primož Trubar in vodi od prevodne interpretacije preko preubesedovanja do bolj ali manj izvirnega pisanja, torej do avtorskega ustvarjanja. Tretje poglavje osvetljuje kulturnozgodovinske določnice nastanka Trubarjevega poslednjega dela, njegovega prevoda Luthrove Hišne postile, ki pride med bralce po Trubarjevi smrti. Poglavje se posebej ukvarja z genezo postile v slovenskem jeziku v 16. stoletju, in tako tudi s prvim slovenskim literarnim damnatio memoriae, ki je med njegovimi sodobniki doletelo delo in opus Sebastijana Krelja. Zadnje, četrto, poglavje prinaša kulturno- in političnozgodovinsko analizo Trubarjevega poskusa izdati Cerkovno ordningo s politično podporo notranjeavstrijskega, predvsem kranjskega plemstva.
Ključne besede: reformacija, literarna zgodovina, kulturna zgodovina, politična zgodovina, postile
Objavljeno v RUP: 28.03.2023; Ogledov: 962; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (56,19 MB)

2.
3.
Literatura v preseku družbe, družba v preseku literature : zbornik povzetkov
2018, druge monografije in druga zaključena dela

Opis: Simpozij Literatura v preseku družbe, družba v preseku literature se bo ukvarjala z obravnavo razmerja med literaturo (ter umetnostjo nasploh) in njenim družbenim kontekstom, namerava torej odpreti vprašanje njune medsebojne interakcije. Na eni strani se bo odpiralo vprašanje, kako književnost in umetnost sodelujeta pri opomenjanju družbene sfere, na drugi strani pa, kako družbeni akterji uporabljajo (in zlorabljajo) književne prakse za ustvarjanje specifičnih pomenov - in specifičnih ideoloških narativ -, ki jih želijo reproducirati v nekem družbenem kontekstu. Simpozij se bo osredinil na konkretne primere literarnega in družbenega opomenjanja, tako splošnejše (npr. primeri nacionalne ideologije) kot specifičnejše - v center pozornosti simpozij namreč želi postaviti obdobje po drugi svetovni vojni in delovanje diskurzivnih formacij na obeh straneh povojne blokovske delitve, tj. vzhodne komunistične in socialistične ter zahodne kapitalistične, in ju primerjati, tudi s stališča prikritega ali odkritega ideološkega delovanja v enem ali v drugem.
Ključne besede: literarna veda, umetnost, ideologija, družbeni sistemi, literarna sociologija, literarna zgodovina, primerjalne študije, povzetki, zborniki
Objavljeno v RUP: 06.11.2021; Ogledov: 1037; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (488,21 KB)

4.
Re-told feminine memoirs
2013, znanstvena monografija

Ključne besede: feminizem, ženske študije, nasilne ženske, kulturna antropologija, literarna zgodovina
Objavljeno v RUP: 15.10.2013; Ogledov: 4423; Prenosov: 39
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.03 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici